Kuřecí nugety z fastfoodu skrývají nemilá tajemství: Jejich složení vás překvapí

Kuřecí nugety z fastfoodu skrývají nemilá tajemství: Jejich složení vás překvapí Zdroj: Shutterstock.com

Na kuřecích nugetách si pochutnáváme ve fast foodech, tuto smaženou dobrotu si často z polotovaru připravujeme také doma. Utlouct se po ní můžou hlavně děti. Tyto kuřecí nugety však mají k poctivému domácímu řízku hodně daleko. Jaká tajemství podle německého spotřebitelského časopisu Öko-Test skrývají?

Milujete kuřecí nugety? Možná na ně začnete pohlížet jinak

Německý spotřebitelský časopis Öko-Test, který se specializuje na testování kvality spotřebních výrobků a potravin, si v roce 2017 detailně posvítil na kuřecí nugety. Celkem nechal analyzovat 14 typů těchto dobrot, které jsou k dostání ve fast foodech i jako polotovar v obchodních řetězcích.

Vzhledem k tomu, k čemu Öko-Test došel, možná začnete na kuřecí nugety pohlížet úplně jinak. Ani jedny ze zkoumaných kuřecích nuget totiž neobdržely známku velmi dobrý nebo dobrý. Nejlepší produkty měly hodnocení uspokojivý. Co vás v případě kuřecích nuget zaskočí nejvíc?

Zdroj: Shutterstock.com

Nejde o ekologický produkt

Podle Öko-Testu nemůžeme kuřecí nugety považovat za ekologický produkt. Přidává se do nich totiž maso z kuřat, které žijí ve velmi špatných podmínkách a ve stísněném prostoru. S tím navíc souvisí i fakt, že jsou jim podávána antibiotika a často také hormony, v důsledku čehož kuře naroste už za 40 dnů.

V nugetách příliš masa nehledejte

Když si doma děláme kuřecí řízek, připravíme si jej z obalovaného kuřecího prsíčka. V nugetách však příliš kuřecích prsíček nenajdete. Výrobci do nich dávají mnohem levnější kuřecí maso, a to krky, křídla, stehna, vnitřnosti či kůže. Ovšem neopomene přidat ani kosti či chrupavky. Skutečné maso navíc tvoří v kuřecích nugetách pouze zhruba polovinu jejich obsahu.

Zdroj: Shutterstock.com

Příliš mnoho soli a přídavných složek

Kuřecí nugety z fast foodů a z obchodních řetězců obsahují podle Öko-Testu nadměrné množství soli a spoustu přídatných látek. Najdete v nich například glutaman sodný, fosforečnan sodný nebo xantanovou gumu, která slouží jako zahušťovadlo a emulgátor.

Přítomnost tuků a minerálních olejů

Že jsou kuřecí nugety kalorickou bombou, je známá věc. Test v nich však odhalil tuky kontaminované škodlivými látkami, které mohou být karcinogenní. Kromě toho zkoumané kuřecí nugety obsahovaly i minerální oleje.

Öko-Test lidem radí, aby konzumaci kuřecích nuget omezili nebo aby se jim ještě lépe vyhnuli obloukem. Jestli budete toto doporučení respektovat nebo ne, je ostatně jenom na vašem uvážení.

Autor:
Publikováno: 9. 8. 2019 12:51 Nahlásit obsah