Víte, k čemu slouží malá kapsička na džínách? Její původní účel vás překvapí

Víte, k čemu slouží malá kapsička na džínách? Její původní účel vás překvapí Zdroj: Shutterstock.com

Když si pořádně prohlédněte své džíny, nad přední pravou velkou kapsou najdete všitou malou kapsičku, která by tam vůbec nemusela být. Je tak malá, že se do ní až na pár drobných vůbec nic nevejde. I když vám dnes tento prvek přijde zbytečný, v minulosti měl velmi důležitý účel. Odhadnete, k čemu mohla kapsička sloužit?

Džíny jsou stylovým kouskem kalhot, který se nikdy neokouká. Každá z nás má ve své šatní skříni alespoň jedny. I na svých riflích najdete v jejich přední části všitou velmi malou kapsičku, kterou dnes považujeme spíš za designový prvek. Ostatně dělá rifle riflemi a bez ní by byly tyto nejoblíbenější kalhoty všech dob neúplné.

Zdroj: Shutterstock.com Kapsička nad přední pravou kapsou však v minulosti měla své jasné využití. Dnes se nám do ní stěží vejde několik drobných, žeton do nákupního vozíku nebo balený bonbon. Američtí muži, kteří džíny hojně nosili v 19. století, by však byli bez této kapsičky naprosto ztracení.

Ne zbytečně se totiž džínům přezdívá americké montérky. Tyto kalhoty totiž američtí muži oblékali v 19. století především jako pracovní oděv, který byl pevný, odolný a měl spoustu funkčních prvků, a to včetně poutek a spousty kapes. Pro dělníky, farmáře i kovboje sloužila každá kapsa na riflích k určitému účelu. Velmi důležitá pro ně byla i zmiňovaná malá kapsička na přední straně džínů.

Zdroj: quora.com Zajímá vás, z jakého důvodu pro ně byla tato kapsička nutností? Využívali ji jako bezpečnou skrýš pro svoje kapesní hodinky. I když američtí muži často hodinky nosili v kapsách vest, při práci nebo při jízdě na koni tomu bylo jinak. Aby hodinky z vesty nevyklouzly a nerozbily se, dělníci, farmáři či kovbojové je pevně zasunuli do malé kapsičky svých džínů a jejich druhý konec připnuli k poutku.

S touto vychytávkou v podobě malé přední kapsičky přišla konkrétně firma Lewis. Američtí muži tak mohli mít i během práce stále pojem o čase, a navíc použitím kapsičky minimalizovali riziko rozbití hodinek. V průběhu desetiletí i staletí malá kapsička na džínách zůstala, ovšem lidé postupně zapomněli na její účel. I když už víte, k čemu je dobrá, svou původní funkci dnes pochopitelně plnit nemůže.

Autor:
Publikováno: 7. 8. 2019 13:34 Nahlásit obsah