Titanic nepotopil náraz do ledovce: Důvod byl po mnoha letech odhalen

Titanic nepotopil náraz do ledovce: Důvod byl po mnoha letech odhalen Zdroj: https://dartfordbridgecps.com

Snad není nikdo, kdo by neznal tragický osud největší chlouby stavitelů lodí - nepotopitelný Titanic. I po letech při vyslovení jména lodi si každý vybaví neskutečné množství mrtvých pasažérů. Opravdu za potopením lodi mohl náraz do obrovského ledovce? Bylo odhaleno, že pravda je úplně jiná.

Největší a nejluxusnější parník na světě dostal jméno Titanic. Měl se stát nejrychlejším plavidlem, které přepluje z Evropy do Ameriky v tehdy nejkratším čase. Konstruktéři propagovali, jak jeho luxus, tak také jeho absolutní nepotopitelnost. Mezi pasažéry bylo velké množství těch nejbohatších a také nejchudších lidí, toužících po lepším životě v Americe. Tam bohužel Titanic nikdy nedoplul. Způsobil to náraz do ledovce 14. dubna 1912 ve 23:40, který loď poškodil a odstartoval největší tragédii v dějinách. Po necelých 3 hodinách od nárazu se loď potopila a s ní i 1500 pasažérů.

Lidé, kteří katastrofu přežili, se dlouhá léta nedokázali s traumatem vyrovnat a mnozí později spáchali sebevraždu. Po mnoha letech zkoumání, proč se Titanic potopil, vyšlo najevo, že ještě před samotným vyplutím došlo na palubě, právě v místech, kde později loď poškodil ledovec, k požáru. To bylo zřejmě důvodem poškození trupu a následného proražení. S podivem je také to, že J. Bruce Ismay, tehdejší ředitel společnosti White Star Line, která Titanic konstruovala, zakázal posádce se o požáru komukoli zmiňovat.

Zdroj: allthatsinteresting.com Když loď do ledovce narazila, trhlina byla podle původního sdělení dlouhá několik metrů ale při zkoumání vraku se zjistilo, že tomu tak nebylo. Ve skutečnosti šlo jen o 6 malých děr, které by nikdy nemohly být příčinou potopení. Když po odvysílání slavného Cameronova filmu Titanic lidé začali hledat příčiny potopení, jedna z verzí byla i ta, že za vše může prokletý “Diamant naděje.”

Pravdou ale je, že tento vzácný diamant na palubě lodi sice nikdy nebyl ale o jeho prokletí existují důkazy. Evelyn McLeanová, která tento náhrdelník opravdu vlastnila, je o tom přesvědčená. Její teprve devítiletý syn zemřel při autonehodě, dcera spáchala sebevraždu a manžel začal trpět duševní chorobou a zemřel necelé dva roky po potopení Titanicu.

Zdroj: adage.com Za největšího hrdinu celého neštěstí je považován kapitán Edward J. Smith, který dělal vše, co bylo v jeho silách, aby zachránil co nejvíce lidí. Sám na lodi zahynul, ale později vyšlo najevo, že se neutopil, ale zastřelil se, když viděl, že je už na záchranu pozdě.

Pravdou smutnou a nepochopitelnou je to, že vše nemuselo skončit takovým množstvím nepřeživších, kdyby bylo na lodi více záchranných člunů a jejich spouštění na hladinu rychlejší. Celý systém byl nedokonalý a neskutečně pomalý. 

Co tedy stálo za potopením lodi? Byl to náraz do ledovce, poškození trupu od dřívějšího požáru, nepřipravenost posádky rychle reagovat na situaci, kdy voda zaplavovala jednotlivé komory, následný výbuch ve strojovně či požár? Nejspíš vše dohromady. Titanic už navždy zůstane synonymem největší tragédie v dějinách námořnictva. 

Autor:
Publikováno: 4. 9. 2019 10:24 Nahlásit obsah