Lidé si s ní mohli dělat, co chtěli. Umělkyni málem znásilnili a zabili

Lidé si s ní mohli dělat, co chtěli. Umělkyni málem znásilnili a zabili Zdroj: unbelievable-facts.com

Marina Abramović se narodila v roce 1946 a je známou srbskou umělkyní, která svými nápady šokovala nejednoho člověka. Jedním z jejich nejvýznamnějších a zároveň nejkontroverznějších děl je Rhythm 0, který předtím ani dnes nemá obdoby.  

Marina vystudovala Akademii výtvarného umění v Bělehradě a v Záhřebu. Po studiích začala experimentovat se zvukovými instalacemi, později si však uvědomila, že je pro ni performance art a body art tou správnou cestou. Rhythm 0 byla performance uspořádaná v roce 1974 v Neapoli a jednalo se o takový psychologický experiment, při kterém Marina zkoušela, čeho všeho jsou lidé schopní.

Zdroj: pinterest.com Podstata tohoto experimentu byla jednoduchá – Marina stála nehybně v místnosti, ve které bylo celkem 72 nejrůznějších předmětů. Kniha, peří, růže, med ale i prezervativ, skalpel, bič nebo dokonce i pistole. Účastníci tohoto experimentu si s umělkyní mohli dělat cokoliv a fantazii se meze nekladly. Experiment nejdříve začal velmi opatrně a neškodně. Nejprve ji lidé lechtali, hladili i krmili. Avšak později ji svlékli a začali do ní řezat skalpelem. Dokonce jeden z účastníků se snažil mít s Marinou sex, naštěstí jej v tom jiný muž zastavil. Vše vyvrcholilo v okamžik, kdy jeden z návštěvníků nabil pistoli a přikázal Marině, aby si ji přiložila k hlavě.

Zdroj: unbelievable-facts.com Experiment trval šest hodin, po uplynutí této doby Marina vstala a začala se procházet po místnosti. Byla vyčerpaná nejen fyzicky, ale také psychicky. Po ukončení tohoto projektu procházela nahá a pořezaná mezi svými trýzniteli a každému z nich se zhluboka podívala do očí. Namísto toho, aby jí pomohli či zavolali někoho, kdo by ji odvezl do nemocnice, zbaběle utekli.

A k jakému výsledku Marina dospěla? „Když dáte člověku moc vás zabít, klidně to udělá. Řezali do mě, málem mě i znásilnili a skoro mi prostřelili hlavu. I přes to všechno, co mi udělali, nebyl nikdo z nich schopný se mi podívat do očí,“ řekla umělkyně.

Autor:
Publikováno: 13. 8. 2019 14:53 Nahlásit obsah