Chlapeček si stěžoval na bolest v puse. V jeho 7 letech mu vyoperovali víc než 500 zubů

Chlapeček si stěžoval na bolest v puse. V jeho 7 letech mu vyoperovali víc než 500 zubů Zdroj: Shutterstock.com

Když byly malému indickému chlapci tři roky, stěžoval si na bolest v puse. Matka jej vzala k lékaři, ale chlapeček si nenechal do úst sáhnout, a tak jeli s nepořízenou domů. Po více jak čtyřech letech, kdy trpěl neustálou bolestí a otoky, se konečně rodiče rozhodli vzít znovu svého syna na vyšetření, protože se obávali rakoviny.

Když se konečně lékařům v indickém městě Čennal podařilo chlapce přemluvit, aby otevřel pusu a oni se mohli podívat, nevěřili svým očím. Nic takového dosud neviděli. Rentgen odhalil uvnitř čelisti tvrdou strukturu ve tvaru váčku.

Lékaři diagnostikovali nález jako tzv. smíšený odontom, což je nezhoubný nádor, který vychází z tkání, z nichž se vyvíjejí zuby. Příčiny odontomu nejsou zatím prokazatelně objasněné. Podle lékařů může jít o genetickou poruchu. Chlapec musel podstoupit neodkladně operaci.

Zdroj: Shutterstock.com Po několikahodinové operaci pod celkovou anestezií byl váček vyoperován. Vážil 200 gramů a bylo v něm celkem 526 zubů v rozmezí od 0,1 do 15 milimetrů. Podle vyjádření lékařů měl i ten nejmenší zub korunku, kořen a sklovinu, což jednoznačně ukazuje, že se jednalo skutečně o zuby.

Operace dopadla dobře a malý pacient byl po třech dnech propuštěn domů. Rekonstrukce čelisti nebyla nutná a chlapec bude úplně zdráv, a hlavně konečně bez neustálých bolestí.

Autor:
Publikováno: 27. 8. 2019 14:09 Nahlásit obsah