Pravidla šťastného manželství: Takto vám láska vydrží celý život

Pravidla šťastného manželství: Takto vám láska vydrží celý život Zdroj: Shutterstock.com

Statistiky říkají, že se v Česku rozpadne každé druhé manželství. Přesto tu máme 50 procent párů, které spolu žijí šťastným, nebo alespoň spokojeným životem. Jestliže se k nim chcete také zařadit, stačí, když ve svém dlouholetém vztahu začnete dodržoval několik jednoduchých pravidel.

Jak mít šťastné manželství? Dodržujte následující pravidla

Když si dva řeknou ANO, přirozeně věří, že spolu prožijí život naplněný láskou, pohodou a vzájemným porozuměním. Jenže po pár letech se tato idylka může změnit v časté hádky, podezírání i nevěry. A rozvod je na spadnutí. Právě tímto způsobem v Česku končí každý druhý manželský pár, který chtěl spolu paradoxně zůstat až do smrti.

Je naprosto přirozené, že po pár měsících až maximálně letech mezi vámi odezní prvotní zamilovanost. Pokud tedy chcete, aby vám manželství vydrželo, musíte na něm stále pracovat. Rozhodně není od věci, když začnete dodržovat několik základních pravidel, která vám zaručí šťastnou společnou budoucnost, kterou si budete navzájem užívat.

Důvěřujte si a buďte upřímní

Vzájemná důvěra je základem každého šťastného manželství. Věřte proto jeden ve druhého a vzájemně se nepodezřívejte z nekalých úmyslů. Abyste svůj vztah ještě upevnili, buďte k sobě s partnerem v rámci možností upřímní, otevření a mluvte pravdu. Rozhodně si na nic nehrajte a když vám něco vadí, řekněte to.

Zdroj: Shutterstock.com Mluvte spolu

Aby vaše manželství fungovalo, měli byste si mít s partnerem vždy co říct. Mluvte spolu o svých přáních, pocitech i o tom, co jste dělali přes den, když jste spolu nebyli. Vzájemná komunikace je v manželství velmi důležitá. Když celý večer strávíte mlčky před televizí, rozhodně to není v pořádku.

Pečujte o sebe

Co si budeme povídat, v manželství je důležitý také samotný vzhled, který souvisí se vzájemnou přitažlivostí. Každý z manželů by proto měl o sebe náležitě pečovat. To, že vypadáte dobře navíc ocení nejen váš protějšek, ale také vy sami a vaše sebevědomí.

Plánujte společně

Vaše manželství by nikdy nemělo ustrnout na jednom místě. Je důležité, aby se stále posouvalo dál. Proto s partnerem plánujte. Jestli už máte dům i děti, zaměřte svou budoucnost na další společný projekt, ze kterého budete mít radost. Tím je třeba cestování, založení společné firmy nebo nákup nového auta.

Dotýkejte se v ložnici i mimo ni

I když se v dlouholetém manželství zpravidla vytrácí původní vášeň, základním kamenem vašeho vztahu by měl být také pravidelný sex. Harmonii byste měli dosáhnout nejen v ložnici. I po několika letech manželství nezapomeňte na náhodné doteky, objímání a polibky. Vzájemná intimita je totiž pro stabilitu vašeho vztahu velmi podstatná.

Zdroj: Shutterstock.com Mějte společné koníčky

V manželství byste se měli s partnerem věnovat něčemu, co vás spojuje. Zkuste se vymanit z rutiny, kterou představuje práce, děti a domácnost, a najděte si společné záliby. Choďte například pravidelně do kina, na procházky do přírody nebo se věnujte stejnému sportu.

Dopřejte si více chvílí pro sebe

Práce, děti, domácnost a stále dokola. Tento neustálý kolotoč dokáže každého nepěkně vyždímat. Aby se na stavu vašeho manželství rutina příliš nepodepsala, odvezte jednou za čas děti k babičce nebo je svěřte paní na hlídání, a vyrazte s partnerem na wellness víkend, anebo si dopřejte alespoň romantickou večeři. Tyto společné chvilky vás coby partnery vzájemně spojí.

Naučte se odpouštět a nemstěte se

V každém manželství se ty šťastné chvilky střídají s těmi méně šťastnými. Jestli vás váš partner něčím zranil nebo vytočil, neoplácejte mu stejnou mincí. Pokud si přejete dál setrvat v manželství, naučte se znovu důvěřovat a přijmout, co se stalo. Rozhodně se nemstěte a ani po letech nepřipomínejte staré chyby.

Autor:
Publikováno: 3. 12. 2019 10:43 Nahlásit obsah